میز

میز کانتر، پیشخوان تجارت شما

یکی از وسایل مورد نیاز برای تمامی بانک ها و شرکت ها میز کانتر است. وجود این میز در این مراکز، نه تنها برای قسمت پذیرش و ارتباط با ارباب رجوع ضرورت دارد، بلکه موجب زیباتر شدن فضای اداری نیز می شود. این نوع میز به صورت کشیده و مستطیل است. گاهی نیز آن را به صورت هلالی طراحی می کنند.

سیاست برخی از مجموعه ها بر این است که به علت سرعت بخشیدن به امور از کانترهای ایستاده استفاده نمایند.نکته مهم در کانتر این است که ارتفاع آن به گونه ای باشد که ارباب رجوع روی صندلی نشسته و با خیال آسوده کار های بانکی خود را به کارمند بانک منتقل نماید. به این منظور در ساخت کانترهای بانکی از ارتفاع 75 سانتیمتر استفاده می شود. این ارتفاع موجب ارتباط فیس تو فیس می شود و اطمینان بیشتری را برای مشتری به همراه دارد، در حالیکه در گذشته از ارتفاع 120 سانتی متری در ساخت کانترهای بانکی استفاده میشد و مشتری در تمام مدت مجبور به ایستادن بود و نمی توانست با کارمند بانک ارتباط برقرار نماید.

میز کانتر

اهمیت و ضرورت کانتر بانکی

کانتر بانکی به اداره و شرکت نظم می بخشد. این نوع میز به دو قسمت تقسیم می شود. در یک طرف آن پرسنل سازمان قرار می گیرند. تمامی پرسنل حاضر در سازمان که باید با مشتریان و ارباب رجوع ها ارتباط برقرار کنند، در پشت میز کانتر قرار می گیرند.

میز کانتر به گونه ای طراحی می شود که در هر یک از قسمت های آن کارکنان می توانند سیستم رایانه خود را قرار دهند. در برخی موارد ممکن است قسمت بالای میز کانتر پوشانده شود. این امر موجب سهولت رسیدگی به امور مشتریان می شود. به طوری که مشتریان نمی توانند در کار کارکنان سرک بکشند و در نتیجه از هرج و مرج و بی نظمی جلوگیری می شود.

کاربرد کانتر بانکی

میز کانتر اداری علاوه بر اینکه در بانک ها و پست بانک ها بیشترین کاربرد را دارد، در سایر سازمان های زیر نیز استفاده می شود:

  1. کلینیک ها و مراکز پزشکی
  2. نمایشگاه ها (میز کانترنمایشگاهی)
  3. شرکت های تجاری بزرگ
  4. دفاتر آژانس هواپیمایی

کانتر برای کلینیک ها و مراکز پزشکی

در گذشته در قسمت پذیرش کلینیک ها و مراکز پزشکی، یک دیوار کوتاه قرار داده می شد. تنها کارایی این دیوار امکان رسیدگی به امور بیماران بود. اما مکان مناسبی برای قرار دادن پرونده ها، اسناد، مدارک و سیستم رایانه نبود. در صورت غفلت پرسنل مرکز پزشکی، امکان سرقت این اسناد وجود داشت. این در حالی است که امروزه در مراکز پزشکی با ساختمان های مدرن از میز کانتر اداری استفاده می شود. استفاده از میز کانتر اداری در این مراکز موجب سهولت رسیدگی به امور بیماران می شود.

میز کانتر

کانتر نمایشگاهی

در نمایشگاه ها که غرفه ها به صورت موقت طراحی و راه اندازی می شوند، قرار دادن یک میز پیشخوان برای پاسخگویی به نیاز مشتریان ضرورت پیدا می کند. این میز که قابلیت جابه جایی دارد و شرکت های تجاری به هر شکلی که بخواهند می توانند آن را قرار دهند، کمک زیادی به دکوراسیون غرفه های نمایشگاهی می کند. تمام مشتریان می توانند در پشت میز قرار بگیرند و درخواست خود را به پرسنل شرکت اعلام کنند. از سوی دیگر این میز دارای مکانی برای قرار دادن برخی وسایل نیز هست که برای فضای کوچک غرفه نمایشگاهی یک مزیت محسوب می شود.

کانتر برای شرکت های تجاری بزرگ

میز کانتر می تواند به همان صورتی که در بانک و پست بانک کاربرد دارد، در شرکت های تجاری نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در شرکت ها تجاری بزرگ که ورود ارباب رجوع ها، همکاران تجاری و مشتریان زیاد است، یک قسمت برای پذیرش آنها تخصیص می یابد. در این قسمت ساعات پذیرش و تعیین وقت قبلی، نگهداری پرونده ها و اسناد مهم شرکت و … انجام می شود. قرار دادن میز کانتر در این قسمت به زیبایی و پیشبرد امور شرکت کمک زیادی می کند.

استانداردهای لازم برای طراحی میز کانتر بانکی

میز کانتر بانکی در طرح ها، ابعاد و رنگ های مختلفی ساخته می شود. اما در نهایت شکل اصلی کانتر در تمامی ارگان به یک صورت است. در واقع میز کانتر به صورت یک میز مستطیل است که تمامی قسمت پذیرش را می پوشاند. این میز اغلب از جنس MDFاست و در برخی موارد در قسمت بالایی آن، شیشه نیز استفاده می شود. در محل قرار گرفتن پرسنل شرکت، میز کانتر به صورت دو طبقه است و می توان وسایل مورد نیاز جهت رسیدگی به امور مشتریان را بر روی آن قرار داد.

شرکت های تجاری و بانک ها می توانند میز کانتر را مطابق با میل خود سفارش دهند. برای راحتی قرار دادن مدارک و اسناد در میز کانتر بانکی می توان قسمت زیرین آن را به شکل قفسه بندی طراحی کرد که موجب نظم در امور می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید