دکور و ویترین

ویترین مغازه بهتر، مشتری بیشتر!

اهمیت مدل ویترین مغازه بر همگان آشنا است، شاید فکر کنید که اجرای یک ویترین شیک و زیبا کاری سخت باشد اما اینطور نیست و دقیقا عکس این مورد درست است. یعنی ایجاد یک ویترین جذاب و زیبا ساده تر از آنچیزی است که فکر می کنید. تمام چیزی که نیاز دارید مقداری خلاقیت، رنگ های جذاب و مقداری لوازم جالب توجه است که نگاه ها را سریعا به سمت ویترین مغازه جذب کند.

هدف از ویترین

مدل ویترین مغازه باید همانند یک تیزر یا پیش نمایش کوتاه از یک فیلم یا سریال باشد.

 

 

اولین چیزی که باید مشخص کنید، هدف اصلی از طراحی و تزیین ویترین مغازه است. در این مورد معمولا با دو انتخاب روبرو می شوید: انتخاب اول اینکه محصولات در مرکز اصلی توجه باشند و انواع کالاها در ویترین به نمایش گذاشته می شوند. یا انتخاب دوم که ویترین با آیتم های اندک تزیین می شود طوری که خود مغازه و دکوراسیون داخلی آن در دید و توجه قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که مدل ویترین مغازه باید همانند یک تیزر یا پیش نمایش کوتاه از یک فیلم یا سریال تلویزیونی باشد. ویترین باید به این سوال مشتری ها جواب مشخصی بدهد: “آیا واقعا ارزش دارد سری به آن مغازه بزنم یا نه؟”. در ادامه به توضیح بیشتر در این باب پرداخته و  عکس هایی از زیباترین ویترین های فروشگاه ها را قرار می دهم.

دو انتخاب

همانطور که در بالا گفتم در زمینه تزیین ویترین دو انتخاب پیش رو داریم. قرار دادن کالاهای اصلی و مهم در ویترین، یا خلوت گذاشتن ویترین با نوعی طراحی خاص طوریکه فقط هدف اصلی مغازه برای بیننده مشخص شود. مغازه های جواهر فروشی، الکتریکی، گلفروشی و اغذیه فروشی اغلب ویترین خود را به صورت اول طراحی و تزیین می کنند. این مغازه ها فقط محصولات و کالاهای خود را کنار هم می چینند و در حقیقت همین هم کافی است. مثلا مشتری ها با یک نگاه به مواد خوراکی پشت ویترین متوجه تازگی آن شده و وارد مغازه می شوند.

راه سوم

البته همانطور که فکر می کنید به طور قطع یک راه سومی هم وجود دارد و آن ترکیب هر دو سبک طراحی است. این کار خصوصا برای اینکه فروش یک محصول بخصوص بالا رود، بسیار خوب جواب می دهد. اما در انجام این کار باید اهداف خود را کاملا مشخص و روشن کنید اگر خودتان قصد تزیین مدل ویترین مغازه را دارید بهتر است قبل از شروع به کار طرح مورد نظر خود را با جزئیات کامل رسم کرده و نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنید اگر هم قصد استخدام یک طراح را دارید با تهیه یک نقشه می توانید هرآنچه را که در ذهنتان دارید به او منتقل کنید.

ارتفاع تا کجا؟

محصولات در ویترین باید در ارتفاع مناسبی قرار بگیرند تا با دید مستقیم رهگذران هم سطح باشند. با این کار محصولات خود را راحت تر در معرض دید مشتریان قرار می دهید. برای اطمینان از این مورد بهتر است خود را همانند یک رهگذر فرض کرده و از جلوی مغازه خود رد شوید. جالب است بدانید که چشم انسان به صورت طبیعی به آیتم هایی توجه می کند که در خط دید مستقیم او قرار می گیرند. طوری که نیاز به بالا یا پایین کردن چشم ها نیست. شاید این موضوع بنظرتان ساده بیاید اما بسیاری از فروشگاه ها و مغازه ها همین یک عامل ساده را نادیده گرفته و محصولات خود را بروی زمین و در ارتفاع پایین ویترین قرار می دهند.

اشکال و اندازه ها

مورد آخر شکل و اندازه لوازم بکار رفته است. این مورد در ایجاد تمرکز اهمیت بسیار زیادی دارد. درست همانطور که در تکنیک های عکاسی وجود دارد استفاده از خطوط راهنما، ایجاد یک زمینه جالب و جذاب و قرار دادن محصولات و اشکال هندسی روبروی آن می تواند ویترینی چشم گیر و قابل توجه ایجاد کند.

برای مثال بجای اینکه یک بطری شامپویی را در ویترین قرار بدهید، سعی کنید سه عدد از آنها را پشت سر هم قرار داده بطوریکه از جلوی ویترین به پشت کشیده شوند.با این کار چشمان بیننده به صورت خودکار ردیف محصولات را دنبال می کند.

همچنین ببینید: ویترین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید